Rodzaje oprogramowania komputerowego
Zgodnie z definicją oprogramowanie jest zestawem instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych niezbędnych do obsługi komputera. Oprogramowanie przetwarza dane i służy do realizacji określonych przez twórcę celów. Warto wiedzieć, że oprogramowanie tworzone jest przez programistów i jako przejaw twórczości chronione jest prawem autorskim. Użytkownik może korzystać z oprogramowania na podstawie warunków określonych w licencji dołączonej do każdego pakietu instalacyjnego.
Oprogramowanie dzieli się głównie ze względu na przeznaczenie. Wyróżniamy:
- Oprogramowanie systemowe
- Oprogramowanie użytkowe
- Oprogramowanie pośredniczące
- Oprogramowanie sprzętowe
Kilka słów o oprogramowaniu komputerowym
Do oprogramowania systemowego zaliczane są wszystkie narzędzia niezbędne do pracy sprzętu. Jest to system operacyjny, bez którego niemożliwe jest korzystanie z komputera. Laptopy poleasingowe sprzedawane są z zainstalowanym systemem operacyjnym. Programami użytkowymi są różnego rodzaju aplikacje służące do ściśle określonych celów, na przykład edycji tekstu, tworzenia prezentacji multimedialnych, przeglądania internetu. Do oprogramowania użytkowego zaliczane są także programy multimedialne i antywirusowe.
Komunikację pomiędzy różnymi aplikacjami zapewnia oprogramowanie pośredniczące, czyli middleware. Z kolei oprogramowaniem sprzętowym jest wydzielony system, który służy do obsługi podzespołów. Oprócz wspomnianych rodzajów oprogramowania na każdym komputerze funkcjonuje system zarządzania bazą danych, który może udostępniać bazę lokalnie. Jest to ogół środków do administrowania zapisanymi na nośniku informacjami zapewniających integralność i bezpieczeństwo bazy danych. System zarządzania bazą danych pozwala na odtworzenie plików po awarii.